Inspirert av megatrender som helsebevissthet, etterspørsel etter et bedre alkoholfri utvalg og service, samt utviklingen av en alkoholfri drikkekultur, utviklet Asbjørn Johnsen (53) fra Oslo appen og webplattformen A.fritt.

– Formålet med A.fritt er å fremme alkoholfrie alternativer og gjøre bestillinger av alkoholfri drikke til en normal del av restaurantbesøk, forteller han.

– Jeg mener dette kan bidra til å redusere alkoholkonsumet i befolkningen, samtidig som det gir store sosiale og folkehelsemessige gevinster.

 En personlig reise mot sunnere valg 

For to år siden startet Johnsen en "hvit" måned som en del av sitt ønske om en sunnere livsstil. Det viste seg å være en øyeåpner. 

– Alkohol hadde lenge vært en naturlig del av mitt sosiale liv. Da jeg tok en pause, opplevde jeg store helsegevinster, både fysisk og mentalt. Denne opplevelsen inspirerte meg til å kutte ut alkohol helt, forteller han.

Overgangen ga ham også innsikt i hvor vanskelig det er å finne steder som tar alkoholfritt på alvor, noe som motiverte ham til å utvikle A.fritt. Appen og webplattformen gjør det enkelt for brukere å finne restauranter og barer med gode alkoholfrie alternativer.

Slik fungerer appen og webplattformen

  • Alle restauranter og utesteder i Norge vil være tilgjengelige i en søkbar katalog i A.fritt. Brukere kan legge inn anmeldelser, fokusert på kvaliteten på de alkoholfrie alternativene, akkurat som på Google Maps eller TripAdvisor.
  • Appen og webplattformen vil også verifisere og rangere steder basert på hvordan de oppfyller våre standarder for alkoholfrie tilbud. 
  • Gå inn på hjemmesiden; www.afritt.no for å lese mer om A.fritt.

En sterk trend for sunnere livsstil 

Johnsen mener tidspunktet for å lansere A.fritt er ideelt, ettersom trenden mot sunnere livsstil er sterkere enn noen gang. 

– Økt bevissthet om helse, velvære, søvn og bærekraft får flere til å ta ansvar for egen helse. Jeg har erfart at en sunnere livsstil ofte innebærer redusert alkoholinntak, sier han.

Han gleder seg over at alkoholfrie alternativer blir mer akseptert, og at stigmaet rundt avhold reduseres. 

– Nå som alkoholfritt er trendy, er det spennende å kunne bidra til å fremme denne utviklingen, sier Johnsen.

Ser frem til alkoholfri konferanse
Johnsen ser frem til å presentere A.fritt på Alkoholfrikonferansen i regi av FMR den 13. februar, og han setter stor pris på samarbeidet med FMR og deres nye plattform alkoholfrinorge.no.

– Jeg gleder meg til å vise frem prototypene våre og høre tilbakemeldinger fra deltakerne. Deler av prototypene skal også integreres eller whitelables inn på alkoholfrinorge.no etterhvert. Det er også spennende å høre innlegg fra anerkjente talere, sier han.

Samarbeid med FMR og veien videre

En viktig samarbeidspartner for A.fritt har vært FMR og deres engasjerte leder Magne Richardsen.

– FMR var den første rusforebyggende organisasjonen som samarbeidet med oss, og det ga oss en fantastisk kickstart, forteller Johnsen. – Vi er utrolig takknemlige for støtten og partnerskapet deres, som har vært helt avgjørende for å komme dit vi er i dag.

Nå ser Johnsen frem til å videreutvikle A.fritt sammen med Alkoholfri Norge og styrke den alkoholfri kulturen i Norge.

– Dette er så inspirerende og gøy! Jeg føler meg heldig som får være en del av en bevegelse som kan ha så stor positiv påvirkning, både på individ- og samfunnsnivå.

Med et brennende engasjement og en klar visjon, er Asbjørn Johnsen og A.fritt godt posisjonert til å gjøre alkoholfritt til den nye normalen.

 

Skrevet av: Marte Nordahl.