Er det så farlig da? 

Salg av cannabis på polet og avkriminalisering av andre narkotika stoffer vil måtte føre til et større narkotikaforbruk. Og til ethvert forbruk knytter det seg også en brukerkultur som vi kan risikere at tar av og blir svært populær, slik alkoholkulturen har blitt i Norge.  Og hvem rammer det hardest?  Jo, ikke de ressurssterke, selv om de faktisk bruker mest. De har også ressurser til å ro seg i land når ting går galt. Og galt går det i alle fall for 10-15% av brukerne av ethvert rusmiddel. 

En sterk ruskultur, pushet fram av kommersielle krefter, og nå også Rødt, rammer først og fremst folk som allerede har utfordringer i livet. Det kan være så mangt: folk som er utsatt for omsorgssvikt, mobbing, utenforskap og både fysiske og psykiske helseutfordringer er dessverre blant de første til å ta skade av en kultur der rus er akseptabelt og til og med sosialt påbudt, slik alkohol er. 

Og rusproblemer og omsorgssvikt går i arv, så vi kan snakke om generasjoner som rammes. 

 

Hva med samfunnet? 

Det ligger riktignok potensielt en del økonomiske vekstmuligheter i økt narkotikabruk. Vi må regne med fler ulykker av alle slag, mer familieoppløsning, sykehusinnleggelser og selvmord. Skadene må repareres, så det trengs enda fler i arbeid på helse- og sosialfeltet. Det må opprettes en enda sterkere sikkerhetsindustri så arbeidsplassene, politi og forsvar får luket ut de stadig flere som utgjør en sikkerhetsrisiko. I USA er næringslivet per i dag utfordret med mangel på kvalifisert arbeidskraft fordi altfor mange har et avhengighetsforhold til rusmidler. 

Men er det på denne måten vi vil ha økonomisk vekst? På bekostning av folks helse og velferd? Ja, det er det jo i alkoholpolitikken. Men hvorfor utvide med et vel av narkotiske stoffer som alle har potensial i seg til å skape nye bølger av brukerkulturer? Åpent salg av cannabis vil nødvendigvis føre med seg ruspraksiser det vil kunne ta generasjoner å bli kvitt.

Det er selvfølgelig et argument at vi vil aldri bli kvitt rusmidler. Det vil alltid finnes et kriminelt marked for ting folk har lyst på.  Men er det ikke bedre at dette markedet pusher og prøver å tjene penger på cannabis, enn langt farligere stoffer? Det vil faktisk bidra til å holde skadevirkningene nede. Er det egentlig noen som tror at de kriminelle vil gi opp å tjene penger hvis cannabis eller for den saks skyld alle narkotiske stoffer tilbys på polet? 

Husk at polet har åpningstider, aldersgrenser og masse ansatte som skal ha lønn. På gata vil det fortsatt finnes et marked i helger og på kvelds - og nattestid, som selger til de som kan betale, langt sterkere stoffer og ikke minst billigere. Og markedet for de kriminelle blir bare større i takt med flere brukere og avhengige. Skal polet utkonkurrere det svarte markedet må markedet nærmest mettes, og alle som vil må nærmest få sponsa tilgang til den narkotikaen vi mener vi trenger. 

Er det slik vi vil ha det? At vi alle nærmest som et velferdstiltak og en hyllest til "valgfriheten" skal ha friheten til å passiviseres inn narkotika-avhengighet. Slik som i USA?  Hvilken frihet sitter vi som velger å ikke bruke narkotika igjen med? Dette er ikke et samfunnsideal Rødt eller andre partier så som ønskelig tidligere. 

 

Kontrollskader

Er vi bare ute etter å straffe folk? 

Nei. Tvert i mot. Straff er ikke et ideal, men teknisk sett er det vanskelig å komme unna, for enhver sanksjon og inngrep i folks liv kan karakteriseres som en “straff”.  I et land styrt av lover og regler må det hjemles i nettopp lover og regler hvis staten skal gripe inn i privatlivet. Fengselsstraff for bruk og innehav av narkotika har ikke vært praksis i Norge på mange år. Også bøtestraffer erstattes i hovedsak med annet enn fengsel. Tunge rusbrukere skal ha oppfølging og omsorg og ikke forfølges for rusbruken alene. Dette er vi enige om. 

Men vi bør ha et forbud mot bruk og innehav for å kunne gripe inn når ungdom kommer i kontakt med feil miljøer og trenger å komme seg ut. Uten lovhjemmel står politi og samfunn forøvrig uten effektive virkemidler. Dette gjelder ikke bare ungdom - alle som faller utenfor bør ha krav på hjelp og inngripen. Men da er det ikke straffen i seg selv, men trusselen om straff som er et virkemiddel, og "straffen" kan være noe så enkelt som et pålegg om å teste deg fram til du er rusfri. Det betyr at samfunnet stiller seg ikke likegyldig, men følger opp folk som er på vei inn i en avhengighet. 

Ja, det er ikke alltid politiet lykkes med oppdraget. Det pågripes fler i Oslo øst enn vest, i forhold til forbruket, og den enkelte kan oppleve det som rasediskriminering eller altfor inngripende og uforholdsmessig. Men da er det det vi bør gjøre noe med, og ikke ta vekk samfunnets mulighet til å forhindre framveksten av nye skadelige ruskulturer som rammer enda flere. 

Narkotika er verken bra for den enkelte eller samfunnet. Det bør ikke skapes flere brukere og et større marked for dette, selv om det etterhvert har blitt en milliardindustri. Tvert i mot bør vi hegne om at vi tross alt har et så lavt forbruk av både alkohol og narkotika som vi har i Norge, og fortsette med en politikk som virker. Det betyr ikke at vi ikke har utfordringer i norsk narkotikapolitikk, men vi tar ikke knekken på overdosedødsfall ved å introdusere cannabis på polet. Kanskje er det tvert i mot, for flere ledes inn i rusbruk som fort kan ende galt. Det er spesielt arbeiderklasse og svakerestilte som ender med å rammes mest. Hvordan stemmer dette med Rødts øvrige politikk?